Свято св. Йосипа, Обручника Пресвятої Діви Марії

2009-03-18Дніпропетровськ

Зранку 18 березня у Дніпропетровську на сходах неповерненого храму почали збиратися вірні для участі у відпустовому святі св. Йосипа, Обручника Пресвятої Діви Марії. Саме такого покровителя обрали собі католики в Катеринославі (колишня назва Дніпропетровська), які протягом тридцяти років докладали намагалися отримати дозвіл на будівництво. Не зважаючи на сніг, який несподівано розпочався перед Службою на проспекті перед занедбаним храмом зібралися близько 200 парафіян и гостей.

В цьому році нагода для святкування була ще більш особлива, адже 130 років тому в 1877 році в цьому храмі відбулась перша Служба Божа.

Радість і захоплення вірних, нажаль, досить швидко перемінилися на плач, коли в тридцяті роки влада відібрала храм у спільноти, а настоятеля о.Вінцентія Сквірецького розстріляла на подвірї костелу в 1937 р.

 Невдовзі і сам прекрасний храм було перебудовано, мабуть, для того, щоб не мав храктерних ознак і не був докором сумління для тих, які бажали викорінити найменьші прояви віри.

Сьогодні цей храм виглядає жалюгідно через справжні знущання над ним. Однак, надія є, бо перед храмом зібралася жива Церква - очолена єпископом Станіславом Падевським парафіяльна спільнота вірних. Отже, є ті, кому цей храм потрібний, хто не байдужий до його долі, хто бореться про його повернення - а це велика справа, хоча по-людську здається, марна. Про це нагадав Владика в своєму вступному слові перед початком Літургії, він вибачився, бо помилився, кажучи рік тому, що в цьому році храм вже буде належати вірним. Він скерував досить гострі слова критики в адрес влади, яка не тільки не додержує своїх обіцянок, але й навіть, не відповідає на численні листи, прохання, звернення, які керує Владика від імені парафії в інстанції всіх рівнів владних структур. Ще здалека можна було побачити великий напис «Боже поверніть Богові», який помістили перед будівлею храму.

Маючи нагоду парафіяни з Дніпропетровська привітали свого Владику з 50-річницею рукоположення, подарувавши йому образ Ісуса, Який молиться в Гетсеманському саді. На це Епископ відповів у подячному слові: «Як ця ікона добре відображує страждання Ісуса тут в Дніпропетровську, на цьому місці».

В цьому році можна згадати ще одну прикру подію – 60 років тому, влада повністю відібрала у спільноти вірних цю святиню. Це значить, що вже протягом 60 років храм не належить тим, ким і для кого був збудований. В молитві вірні гаряче молились про те щоб якнайшвидше храм був переданий в руки Церкви. Доречі, Епископ Станіслав звернувся з проханням до всіх настоятелів парафій Харківсько-Запорізької єпархії, щоб щоденно в кожному костелі, чи капличці всі молилися за повернення храму в Дніпропетровську. Отже вся єпархія спільно переживає і заступається до Бога в цьому намірі.

Після завершення Служби Єпископ наказав прочитати Звернення в зв'язку порушенням права вірних римсько-католицької Церкви на свободу віросповідання та обмеженнями за ознакою релігійних переконань, (яке можна прочитати натиснувши на назву вище), пов'язане з протизаконними діями, які є, певною мірою, переслідуванням католиків Дніпропетровьска і с.Дніпрове.

Дуже сумним віршованим висловлюванням, яке, нажаль, повністю відповідало реальності завершив Єпископ цю Службу:

«Не граймо драм,
Продаймо храм,
Влаштуймо крам,
І – по сто грам.
Це не афоризм
- це аферизм!
Болісний!»

 

Новини спільнот

ДіяльністьPadre Pio