300 років присутності Капуцинів в Україні

2009-10-10Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ

10 жовтня в Україну прилетів генеральний міністр Ордену Братів Менших Капуцинів брат Мауро Єрі. 72-й генеральний міністр ордену капуцинів народився 1 вересня 1947 року в селищі Бівіо (Швейцарія). Генеральним міністром ордену брат Мауро Єрі був обраний у вересні 2006 року.

У рамках свого першого візиту до України, присвяченого 800-річчю затвердження статуту св.Франциска та 300-річчю присутності капуцинів в Україні, брат Мауро відвідає всі шість капуцинських монастирів, щоб поспілкуватися з братами капуцинами, побачити умови їхнього життя і підтримати у служінні.

Відвідини України брат Мауро розпочав з Дніпропетровська, в якому крім двох вищезгаданих ювілеїв цього року святкують також 10-річчя служіння капуцинів у цьому місті. Також 10 жовтня виповнилося рівно два місяці відтоді, як багатостраждальний храм у Дніпропетровську став власністю парафії. У подарунок місцевій спільноті генеральний міністр ордену капуцинів привіз 300-килограмовий дзвін, який встановили на храмі. 11 жовтня, під час недільного богослужіння, брат Мауро освятив цей дзвін, а до того генеральний міністр мав змогу побачити храм, пообідати з братами і зустрітися зі світськими францисканцями.

На початок зустрічі з наступником св. Франциска старша місцевої францисканської спільноти «Придніпров'я» (об'єднує світських францисканців Дніпропетровська, Дніпродзержинська, Кривого Рогу, Слов'янська та Новомосковська) сестра Юлія розповіла брату Мауро про життя спільноти. Брат Мауро запитав присутніх: «Що найбільше Ви цінуєте у св. Франциску?». Почали лунати різні відповіді: «Любов до братів», «Убогість», «Наслідування Ісуса» тощо. Останнім пролунало: «Він був другим Ісусом». Брат Мауро радісно відповів: «Ви відкрили головне! Я щасливий, що ви знайшли цінність францисканського життя. Саме ви. Кожен знайшов щось, що збагачує його як особу. Св. Франциск хоч і був убогим, але збагатив багатьох. Його простота, радість і вбогість заразили інших». Брат Мауро відзначив, що внутрішня свобода була однією з характерною рис св. Франциска. Показуючи шлях від голови до серця, брат Мауро побажав, щоб цінності св. Франциска проникали у глибину життя його послідовників.

На пам'ять про зустріч світські францисканці подарували генеральному міністру український рушник, який символізує дорогу і вишитий традиційними чорним і червоним кольорами. Даруючи рушник, брату Мауро пояснили, що червоний — символізує колір любові, а чорний — страждання. І цей рушник унаочнює францисканську дорогу — з любов'ю йти до тих, хто страждає. У свою чергу брат Мауро кожному особисто подарував статус св. Франциска і уділив присутнім благословення від св. Франциска.

Наступного дня брат Мауро заздалегідь прийшов до храму, щоб поспілкуватися з українськими журналістами. Генерального міністра ордену капуцинів питали і про служіння в ордені, і про особисте життя. На питання, що йому найбільше сподобалося у Дніпропетровську, брат Мауро з посмішкою відповів: «Мене вразила велика кількість патріотично налаштованих громадян». Напередодні у Дніпропетровську збірна України з футболу обіграла збірну Англії, і місто було наповнене вболівальниками у жовто-блакитних кольорах. Принагідно брат Мауро привітав українців з такою важливою перемогою і розповів, що сам вболіває за швейцарську збірну.

На початку богослужіння, в якому, крім генерального міністра ордену капуцинів, взяли участь правлячий єпископ Харківсько-Запорізької дієцезії Мар'ян Бучек, радник генерального міністра брат Юре Сарцевич, настоятель ордену капуцині в Україні брат Блажей Суска та інші, настоятель парафії бр. Казимир привітав гостей, коротко розповів про боротьбу останніх років за храм і перемогу Бога в цій справі, а також зачитав лист єпископа-ординарія Харківсько-Запорізької дієцезії Мар'яна Бучека, в якому той просить Віце-провінцію Ордену Братів Менших Капуцинів в Україні та Росії опікуватися храмом св. Йосипа. Після цього єпископ Мар'ян і генеральний міністр ордену капуцинів урочисто відкрили пам'ятну дошку, встановлену на одній зі стін храму, яка нагадує про 300-річчя присутності капуцинів в Україні. На ній перелічені міста, в яких служили капуцини протягом останніх 300 років, а по центру крупними літерами міститься напис: «Deo Gratias» — Богу подяка.

Далі в урочистій процесії священики на чолі з єпископом і генеральним міністром піднялися на другий поверх храму, де був встановлений подарований дзвін. Брат Мауро освятив його і разом з єпископом Мар'яном здійснив перші удари. Луна дзвону рознеслася містом. Пізніше кожен з братів також вдарив у дзвін. У цей час обличчя присутніх були осяяні щасливими усмішками. Перші удари дзвону на храмі св. Йосипа — справді величезна подія для місцевих католиків. Понад 60 років тому радянська влада зняла дзвони з храму, і ось тепер голосом дзвону Бог знову запрошує своїх дітей на молитву. Багато хто не міг стримати сліз, чуючи прекрасний перелив нового дзвону.

Після читання Євангелії від Марка про юнака, якому Ісус відповів: «Одного тобі бракує: піди, продай, що маєш, дай бідним, то й будеш мати скарб на небі. Тоді прийди і, взявши хрест, іди за мною» (Мк 10, 21б), генеральний міністр звернувся до зібраних з проповіддю.

Брат Мауро поділився своїми відчуттями, сказавши, що йому вперше доводиться відправляти богослужіння у храмі, який ще тільки має бути відреставрований. Його вразило зруйноване склепіння, через яке з дерев прямо на вівтар падає листя.

Повертаючись до слів Євангелії брат Мауро відзначив, що слова «Продати все і роздати бідним» не є самоціллю і втрачають свій первинний зміст, якщо не почути те, що сказав Ісус далі: «Іди за мною». «Це необхідна умова, щоб вільним серцем нести Добру новину», — сказав брат Мауро Єрі. Він нагадав вірним, що через століття після того, як Ісус сказав ці слова, їх почув інший юнак з містечка Ассизі — це був Франциск. Він був багатим, але почувши заклик Ісуса, дослівно виконав його. Батько Франциска був проти такого кроку сина, і Франциск перед єпископом віддав свою одіж батьку і пішов за Ісусом. Спочатку Франциска називали божевільним, але приклад його життя вражав і стали з'являтися інші люди, які за прикладом Франциска бажали слідувати за Ісусом. І 800 років потому багато людей по цілому світу захоплюються цим святим і обирають його шлях.

Після свого навернення Франциск почув слова: «Іди і відбудуй мій храм». Брат Мауро зазначив, що спочатку Франциск ходив від дому до дому і збирав каміння, пісок для відбудови занедбаних храмів навколо Ассизі. Але згодом його любов до Бога та ближнього розпалювала серця тих, хто знаходився поруч , і це відновлювало нерукотворні храми людських сердець.

«Ситуація з дніпропетровським храмом дуже схожа на те, що відбулося у житті св. Франциска. Ви легальними методами домоглися повернення Божого дому. І тепер я кажу вам відновлювати храм на двох рівнях: на першому шукати засобів, щоб відбудувати споруду. Але не забувайте також будувати вас самих, вашу спільноту, щоб вона розсіювала блиск по всьому світу. Щоб змогло повторитися те диво перших часів християнства, коли язичники дивилися на християн і казали: "Подивіться як вони люблять один-одного". І це буде нагодою не лише для того, щоб збільшити простір Церкви, а і збільшити простір любові у суспільстві», — такими словами завершив свою проповідь брат Мауро.

Пізніше на руки наступника св. Франциска присутні світські францисканці відновили свої обітниці євангельського життя. Також і брати капуцини, які служать у Дніпропетровську, відновили свої вічні обітниці жити у чистоті, послуху та вбогості.

Урочисті святкування добігали кінця, гості роз'їжджалися, брати капуцини повернулися у свій монастир. За кілька годин потому брат Мауро вийшов прогулятися біля монастиря. Неподалік стояли четверо юнаків, які жваво обговорювали події цього святкового дня. Вони вирішили підійти до генерального міністра і поспілкуватися з ним. У своїй розмові вони знайомилися один з одним, ділилися враженнями, а на кінець брат Мауро і один з юнаків спонтанно, підбадьорюючи один-одного, прочитали латиною молитву «Під твою милість прибігаємо». У моїй пам'яті наступник св.Франциска брат Мауро Єрі так і залишиться усміхненим, простим і відкритим на Бога та людей.

Денис Давидов, Дніпропетровськ

Новини спільнот

ДіяльністьPadre Pio