Незасновані монастирі

2010-04-10Кустодія

БОЛЕХІВ

У колишньому руському воєводстві, долинському повіті, львівської архідієцезії, на північному схилі Карпат знаходиться місто Болехів. З пропозицією заснування монастиря капуцинів у Болехові виступила в 1763 році Маріанна з баронів фон Стейн, княгиня Любомирська, вдова Ежи Ігнатія Любомирського, фундатора монастиря у Розвадові. Однак не відомо з яких причин монастир не був заснований.

ЖИТОМИР

У колишньому київському воєводстві, київської дієцезії, над річкою Камьонкою, біля місця, де вона впадає у Тетерів, знаходиться місто Житомир. В 1760 році з пропозицією заснування монастиря до капуцинів звернулися Франчишек Ростворський та Ян Каєтан Ілінський. Однак капуцини відтягували вирішення цього питання, можливо внаслідок внутрішніх перешкод. Тому цією пропозицією скористалися бернардини. Згодом було побудовано велику дерев'яну церкву під покровом св. Яна з Дуклі, а позніше кам'яний монастир.

В 1844 році петербурзька Духовна Колегія ліквідувала монастир та призначила будівлю на духовну семінарію.

ЖОВКВА

У 28 кілометрах на північ від Львова знаходиться містечко Жовква. Заснував його гетьман Станіслав Жулкєвський, також він фундував парафію

12 серпня 1620 року. Коли згідно наступництва місто стало належати Якову Собєському, здається у 1734-1736 рр., власне він запросив капуцинів заснувати в Жулкєві монастир. Розпочались будівельні роботи, але невідомо, чому вони не були закінчені. Капуцини з Польщі згідно з розпорядженням керівництва Ордену не хотіли вже відкривати нових монастирів. Тоді Яків зобов'язав своїх наступників побудувати цей монастир в майбутньому. Однак ця справа швидко закінчилась, оскільки остання з цього роду княгиня Марія Кароліна продала Жулкєв князю Михайлу Казиміру Радзівіллові.

КОРЕЦЬ

У колишньому волинському воєводстві, луцької дієцезії, на правому березі річки Курчика, знаходиться містечко Корець. Вже протягом сімох років капуцини працювали в Крупі, коли з ними зіткнувся Станіслав Чарториський, великий літовський ловчий. Бачучи труднощі, з якими там зустрілися ченці, він в 1760 році запросив їх заснувати монастир в Корці. Пропозиція Чарториського була прийнята, з боку церковної влади також не було непорозумінь. Однак усі плани будівництва монастиря та церкви були перекреслені уставом сейму, скликаного в час міжцарів'я в 1764 році, який заборонив будувати монастирі менш ніж за милю до парафіяльного храму.

МОГИЛЬОВ

У прекрасній долині, біля гирла Дерли до Днестру, лежить місто Могильов, який також називається Могильовом Подільським або Могильовом над Днестром. Католицьку парафію луцько-житомирської дієцезії заснував в 1772 році Франциск Потоцький, в 1743 році він побудував дерев'яну вірменську церкву під покровом св. Григорія.

У 1761 році Потоцький звернувся до капуцинів з проектом прийняття місійної парафії у Могильові, в якій вони мали працювати посеред прибулих до міста купців. Ченці погодились, але висунули нікому невідомі умови. Оскільки Франциск Потоцький не зміг їх виконати, перепросив та відмовився від проекту повстання монастиря.

РАВА РУСЬКА

У колишньому руському воєводстві, львівської архидієцезії, на правому березі ріки Рати лежить Рава Руська. На початку ХVIII ст. це місто знаходилось в спільній власності родин Глоговських, Суходольських та Богушів. Перед 1725 роком капуцини отримали пропозицію нової фундації в Раві. В 1725 році Юзеф Глоговський та Ян Суходольський виділили місце на лівому березі Рати, на якому Ян Богуш почав будівництво дерев'яної каплиці та резиденції для ченців. У 1729 році Єжи Жечицкі побудував ближче до міста кам'яну церкву. В 1737 році хелмський єпископ Юзеф Шембек освятив святиню під покровом св. Архангела Михаїла. В 1945 році Рава Руська опиняється на території Радянського Союзу.

ТУРІВ

У колишньому мінському воєводстві, віленської дієцезії, на правому березі Прип'яті, знаходиться містечко Турів. Його початки сягають перелому Х та ХІ століть. Католицький храм тут мав існувати вже від ХV ст., однак був зруйнований. У 1707-1717 роках Миколай Сенявський з Гранова, великий коронний гетьман, запропонував капуцинам заснувати монастир в Турові. Однак не відомо, з яких причин він так і не повстав.

ПАВОЛОЧ

Біля гирла річки Паволочки до Раставиці, на дуже врожайній землі, в колишньому київському воєводстві, київської дієцезії, знаходиться місто Паволоч. В 1772 році шляхом продажу містечко перейшло в руки Єжи Любомирського, сандомирського воєводи. Після його смерті воно належало його синам Йосипові та Станіславу. Нову церкву в Паволочі заснував о. Йосип Любомирський 5 листопада 1751 року. Також він у 1753 році віддав капуцинам фундацію в Паволочі. Багато обіцяв, але в наступному році цієї місцевості не знайшлося в переліку запрошень до відкриття нових монастирів. Не відомо, чому ченці відмовились від заснування монастиря, відомо, що дороги в тих краях були дуже небезпечні через численні напади гайдама.

ЧУДНІВ

У колишньому київському воєводстві, київської дієцезії, над річкою Тетерів лежить містечко Чуднів.
У 1759 році князь Януш Сангушко віддав капуцинам заснування нового монастиря. Вирішення цього питання було відкладено з приводу внутрішніх проблем, які постали в провінції. Остаточно Чундів прийняли бернардини в 1760 році.

В 1832 році монастир був ліквідований з причини малої численності ченців.

 

Новини спільнот

ДіяльністьPadre Pio