Щорічні реколекції для світських францисканців України

2008-08-16Київ

НЕМОЖЛИВЕ СТАЄ МОЖЛИВИМ

Вже в шостий раз відбулися щорічні реколекції для світських францисканців України у чудовому куточку землі, яким, без сумніву, є Кримський півострів, що в останні роки притягує все більше людей, у тому числі із-за кордону.

Наші реколекції відбувалися на дачі у знайомої парафіянки у дещо менш відомій частині півострову – а саме у Чорноморську. Цього році реколекції припали саме на 800-ту річницю затвердження Папою Інокентієм ІІІ францисканського способу життя. Вони тривали чотирнадцять днів (з 23 липня до 5 серпня) і були поєднані, ясна річ, із відпочинком на морському березі, що знаходився на відстані 100 м від нашої оселі. Цього року реколекції згуртували чималу кількість учасників – 206 чоловік, половину з яких становила молодь і підлітки. Я був здивований, коли дізнався, що один молодий чоловік, маючи плече у гіпсі, приїхав аж із Броварів, натомість один учасник із Харкова прилетів на літаку. Останньої миті Господь направив технічного аніматора із Дніпропетровська, якому вдалося отримати відпустку на роботі. На жаль, не всім учасникам з Івано-Франківщини вдалося приїхати з приводу повені. Один із моїх співбратів-капуцинів ствердив факт, що під час наших реколекцій у Чорноморську вже протягом кількох років молиться найбільша група католиків на півострові. Цього року я отримав з боку Національної Ради ФОС особливу підтримку, за що я дуже вдячний Богові.

У проведенні реколекцій допомагали богопосвячені особи – о. Христофор, францисканець з Борисполя, с. Магдалина, францисканка-місіонерка Діви Марії з Євпаторії, с. Ірина із новозаснованої конґреґації у Городку Хмельницької обл. і троє дієцезіальних семінаристів. Щодня у нашій програмі була урочиста ЄВХАРИСТІЯ з літургійними коментарями, іноді – з процесією зі Святими Дарами, радісною подякою після Святого Причастя. До більш глибокого переживання Меси ми щоденно готувалися декілька хвилин, читаючи десятку на вервиці Розарія, та співаючи відповідні пісні з метою пробудження серця і відкриття на ВЕЛИКУ ТАЄМНИЦЮ нашого спасіння. Під час цієї приблизно півторагодинної зустрічі з Господом ніхто не нудьгував, а навпаки – учасники все більше наповнювалися духом хвали, радості і подяки. Учасники мали можливість прослухати проповіді та духовні лекції, пов'язаних із таємницею Хреста, Євхаристії, священства, життєвого покликання, пізнання самого себе за допомогою Божого Слова, зцілення, життя, відданого Святому Духові, харизм Святого Духа тощо.

Усі учасники – дорослі, молодь і діти – були поділені на вісім МАЛИХ ГРУП, які ми називали БРАТСТВАМИ. У кожній групі був один або два аніматори (відповідальні) і проводилися майже щоденні зустрічі за конспектом або вказівками ведучого реколекції. Кожне Братство за допомогою молитви до Святого Духа і відкриття Біблії розпізнавало свою назву, а потім на аркуші паперу готувало свою емблему. На другому тижні реколекцій БРАТСТВА дуже оригінальним чином представлялися у нашій чималій спільноті.

Початок цього роду реколекцій був вельми скромний – 70 чоловік в 2001 році. Кількість учасників з року в рік зростала: минулого року була рекордна кількість учасників – 220 осіб, в тому числі чимало дітей. Щороку ми були змушені ставити намети неподалік від дачі – на території залишеної військової частини. Своє наметове містечко ми назвали “САН-ДАМІАНО” (від імені св. Даміана – покровителя відбудованого св. Франциском храму за мурами Асізі).

Реколекції були задумані для людей з різним рівнем духовного життя. Як виняток, на них могли бути присутні ще неохрещені або практично невіруючі люди із родин світських францисканців. Як минулого, так і цього року численною була група молоді – симпатиків святого Франциска Асізького. Світські францисканці (деякі з них – випускники або учасники Францисканської Школи Євангелізації, котрій асистує наша Віце-провінція), створюючи навколо себе атмосферу любові та миру, природнім чином пропагували дорогу свого покликання. Ми були свідомі того, що Ісус Христос найчастіше кликав великих грішників, щоб вони були Його учнями, яких потім поступово робив святими.

Під час цих ЄВАНГЕЛІЗАЦІЙНО- ПРОБУДЖУВАЛЬНИХ РЕКОЛЕКЦІЙ було багато свідоцтв навернення. Також були представлені сценки і пантоміми (у тому числі з життя св. Франциска). Нам вдалося влаштувати три вечірні спонтанні молитви з використанням різних харизм і дарів Святого Духа. Ми намагалися відкритися Святому Духові і просили, що Він узяв наше життя під Своє керівництво і зцілив глибину наших сердець.

У Чорноморську великі плоди проповіді Божого слова були помітні вже під час реколекцій. Цього року, наприклад, одна молода жінка вперше в житті сповідалась і прийняла Христа у Святій Євхаристії (у своїй парафії вона закінчила курс підготування до цих Таїнств). Також до Таїнства Примирення і Покаяння приступила майже вся молодь.

На третій день ми організували спеціальний ДЕНЬ ПОКАЯННЯ. Це була п'ятниця. Сповідати людей допомагав отець-облат з євпаторійської парафії. Ця і наступна п'ятниця були Покутними днями наших реколекцій, під час яких можна було серйозно поститися. У рамах покути за наші гріхи та з любові до ближнього ми ходили з мішками берегом моря і прибирали пляж. Таким чином, ми мали можливість свідчити відпочиваючим про Євангеліє Божої любові.

Два рази, у п'ятницю ввечері, під час заходу сонця, ми провели ХРЕСНУ ДОРОГУ берегом Чорного моря і мали можливість з простотою і щирістю засвідчити відпочиваючим, у тому числі багатьом росіянам, нашу любов до Бога і вдячність Христові за те, що Він за кожного з нас віддав Своє життя на Голгофі.

Також у реколекційній програмі знайшлося місце для ВСЕНІЧНОГО ЧУВАННЯ перед Пресвятими Дарами. Нічну молитву ми закінчили о п'ятій ранку. Потім ми перейшли на берег моря на підготовлене місце, щоб саме під час сходу сонця взяти участь у Літургії, на якій були присутні майже всі учасники. У проповіді цього дня я говорив про гідність і цінність священства, пригадуючи велику любов св. Франциска до священицького сану. Одним з плодів цього богослужіння було заснування чотирьох “Маргариток” (груп з семи чоловік, які до кінця свого життя зобов'язалися – кожна у свій день – молитися за конкретного священика, у тому числі за єпископа Леона Дубравського). Окрім цього, майже двадцять осіб приєдналося до Місії св. Терези від Немовляти Ісуса, тобто зобов'язалося щодня протягом року молитися за конкретного священика.

У програмі реколекції ми пережили також так званий ДЕНЬ ПУСТИНІ. Була можливість самотнього виходу на особисту молитву протягом цілого дня з Біблією та куснем хліба. Дуже плідними також виявилися молитви типу ЕФФАТА, тобто відречення від усіх форм окультизму, прив'язаності до гріха, зцілення у нас образу Божої дитини, прийняття Ісуса Христа і визнання Його своїм єдиним Спасителем і Господом.

З-посеред аніматорів утворилася одна ГРУПА ЗАСТУПНИЦЬКОЇ МОЛИТВИ, що мала повні руки роботи. Цього року учасники мали можливість отримати безкоштовну психологічну консультацію у п. Тетяни Водоп'янової з Києва.

Дуже важливою була також МОЛИТВА НАПОВНЕННЯ СВЯТИМ ДУХОМ та відкриття на Його різноманітні дари.

Аніматори разом з учасниками організовували чудові ВЕСЕЛІ ВЕЧОРИ – саме тоді ми мали можливість ближче познайомитись не лише у колі окремих братств, але й у присутності всіх учасників реколекцій. Одного разу на території нашої дачі була організована навіть ДИСКОТЕКА, під час якої звучали сучасні молодіжні пісні. З огляду на велику кількість молодих людей нам спала думка одного вечора організувати ФЕСТИВАЛЬ РЕЛІГІЙНОЇ ПІСНІ. Діти заспівали пісеньку англійською мовою, яку вивчали на спеціально організованих під час реколекцій уроках англійської. Також прозвучала пісня прославлення Бога мовою ромів (циган). Цього року ми також вперше могли послухати музику у виконанні подружжя скрипалів з Кам'янця-Подільського.

На жаль, цього року нам уже не вистачило часу організувати ДЕНЬ МІСІЇ, який дав би можливість на практиці пережити проповідь Євангелія і краще пізнати нашу християнсько-францисканську духовність та покликання.

Успіхові цих реколекціях допомогла добра організація і жертовне служіння спільноти відповідальних, яка щоденно збиралася на молитві Літургії Годин (тобто Бревіарія) та вечірніх нарадах. Можна було зайвий раз пересвідчитись, що такі реколекції для світських францисканців та симпатиків Асізького Бідняка – це ВЕЛИКЕ БОЖЕ ДІЛО. Не було необхідності турбуватися про багато речей, тому що ОТЕЦЬ НЕБЕСНИЙ Сам чудово про все подбав – як в матеріальному, так і духовному вимірах. Він навіть послав нам лікаря, якого було важко знайти перед початком реколекцій.

Особлива подяка – ГРУПІ ПРОСЛАВЛЕННЯ, яка складалася з молодих осіб з Дніпропетровська, Дніпродзержинська, Кам'янця-Подільського, Києва, Житомира та Косова. Їй вдалося поєднати нове зі старим, харизматичне з традиційним.

Богу велика подяка за те, що Він навчив нас проводити такі реколекції, які можуть бути цікавими і виявляють перлини францисканської духовності. Треба мріяти про організацію такого з'їзду францисканців наступного року та готуватися до нього, відкриваючись на нові інтуїції від Святого Духа, і керуючись залізним принципом: жодних рамок і усталених схем – адже це не наше діло, а Боже.

Останнє слово подяки я скеровую до своїх співбратів з київської спільноти капуцинів, які зробили для мене можливим цей виїзд і допомогли в організаційних справах.

о. Юрій Зелінський OFM Cap
Асистент Південного та Північного регіонів Францисканського Ордену Світських (ФОС)

Новини спільнот

Діяльність



Padre Pio