Промова Генерального Міністра бр. Мауро Йорі до братів

2009-10-15Красилів

Промова виголошена в Красилові 15 жовтня 2009 р. (уривки)

Дорогі Брати!

Я здивований тим, що міг побачити в Україні під час своєї візитації. Ви дуже задіяні в душпастирстві. Ви задіяні на такому фронті євангелізації, який для Ордену є досить новим. Це – фронт євангелізації іншого типу, який відрізняється від тієї, з якою ми маємо справу, наприклад, в Африці. Там євангелізувати – значить створювати людяніші умови життя: будувати й закладати школи, лікарні, лікувальні пункти тощо.

Натомість в Україні я побачив євангелізацію, що не так сильно пов'язана з матеріальними речами. У вашому випадку євангелізація тісно пов'язана з досвідом спільноти: ви багато працюєте з різними групами, даєте цим групам свій певний простір та місце, світські особи можуть використовувати монастирські приміщення, й не одне. Спосіб вашого життя й душпастирства є для мене свого роду відкриттям. Такий стиль пастирської праці сприяє тому, що ви маєте дуже добрі взаємини з людьми. Наприклад, вчора у Вінниці я мав можливість побачити, яка велика кількість світських осіб задіяна в різних служіннях; так само й у Дніпропетровську, де ми відслужили Євхаристію на руїнах поверненого костьолу. Я переконався в тому, що ви можете бути новаторами.

Для мене дуже важливим було довідатись, як ви працюєте, якими є ваші потреби й подивитись, як багато ви ще маєте зробити. Я помітив, що свідоцтво доброти й милосердя до людей – це плід нашого братерського життя, тобто братерське життя не обмежується лише спільними обідами, спільними молитвами й капітулами. На людей справить враження те, що ми є спільнотою, яка шукає Бога, тож не будемо справляти враження, що ми є фахівцями й маємо відповіді на всі питання.

Справжнє молитовне життя надає душпастирському заангажуванню ще глибший вимір. Багато наших братів досягло високого ступеня святості завдяки тихому життю в особистій молитві. Я пригадую маленьке місце для молитви братів у вінницькому монастирі – колись це був ораторій, що багато років слугував братам для особистої молитви. Брати виконали вказівку Ісуса Христа молитися в осібному місці.

Дорогі брати! Це дуже важливо! Автентичність йде від життя в спільноті й служить доказом того, що ви не робите для себе жодних «пільгових тарифів». Треба мати дух молитви й шукати присутності Бога в кожному місці. Бажаю вам, щоб ви були знаряддям в руці Святого Духа.

Наступна річ, яка лежить на серці Генерального Міністра – це проблема початкової та постійної формації. Адже формація – це, перш за все, дорога християнського втаємничення, як сказано в Конституції. Тож на цій дорозі ми повинні пройти певні етапи. Форматорам же належить особлива пошана й допомога.

Францисканську харизму, що була й залишається НОВИНОЮ в Церкві, потрібно пропонувати іншим як дорогу, що вимагає зусиль. Не можна відділити початкову формацію від постійної. Вічні обітниці – це не кінець, а лише початок її нового етапу. Для нас формація не закінчується ніколи, адже ми постійно потребуємо навернення.

У формації присутній також елемент передавання харизми. У нашій капуцинській церковці у Вінниці ми були свідками вічних обітниць Сергія. Одначе ми не можемо затримуватись на переживанні харизми в типовій для нас храмовій архітектурі, адже наша харизма не пов'язана з якимось місцем – наш харизма пов'язана з людьми! Не зосереджуйтеся лише на зусиллях з повернення колишніх церковних споруд, а створюйте нові місця присутності. Харизма перебуває в людях – і це є основна правда!

Ви, брати зі Східної Європи, маєте велике завдання до виконання: увійти в діалог з молоддю інших континентів і показати, в чому полягає капуцинський спосіб наслідування Христа. Такий спосіб є дорогою повного самозречення, сходження додолу, а не вознесення. Це – один з важливих закликів, що стоять сьогодні перед Орденом, який переживає розквіт в Індії, Африці та Центрально-Східній Європі.

(Текст неавторизований; переклад з італійської на польську брата Томаша Вронського; переписав з невеликими скороченнями з магнітофонного запису брат Єжи Зелінський)

Новини спільнот

ДіяльністьPadre Pio