Нунцій в Дніпропетровську

2010-03-15Дніпропетровськ

15 березня католики всього світу відзначали урочистість Святого Йосипа Обручника Пресвятої Діви Марії. Особливої уваги святу приділили в Дніпропетровську, де св.Йосип є покровителем місцевої католицької громади. Його ім'ям названий костел, що був збудований коштом католиків у 1875 році, а після проголошення Незалежності України був проданий місцевою владою приватній компанії. Влітку 2007 року нинішні власники повністю зруйнували дах і внутрішні перекриття будівлі.

Для участі в урочистостях і старань у справі повернення храму громаді до Дніпропетровська прибув Апостольський Нунцій (посол Ватикану в Україні) архієпископ Іван Юркович. Напередодні свята він провів зустріч з міським головою Іваном Куліченком та одним із заступників голови Обласної держадміністрації.

Крім архієпископа до Дніпропетровська завітали єпископи Харківсько-Запорізької та Київсько-Житомирської дієцезій, генеральний вікарій Харківсько-Запорізької дієцезії, Віце-провінціал Ордену Братів Менших Капуцинів, священики з різних міст України.

На прес-конференції для ЗМІ о.Іван Юркович поінформував присутніх про свою зустріч з представниками місцевої влади та поділився своїми враженнями про ситуацію, що склалася.

За словами архієпископа п'ятниця була для нього дуже сумною. Переговори з місцевою владою не принесли конкретних результатів. Він наголосив, що за весь цей час довіра між єпископами та місцевою влади була серйозно підірвана, і висловив жаль, що обіцянки, які давали можновладці, не могли бути зафіксовані на папері. На думку Апостольського Нунція це набагато спростило б ситуацію.

Генеральний вікарій Харківсько-Запорізької дієцезії о.Ян Собіло нагадав, що місцева влада висловлює готовність виділити католицькій громаді нову земельну ділянку, яку можна буде обміняти на будівлю костелу, що знаходиться у власності "Dugsbery, Inc". Вперше ця пропозиція пролунала на переговорах, які відбулися наприкінці літа 2007 року. І за словами о.Яна Собіла цей шлях вирішення проблеми може зайняти ще багато місяців.

Відповідаючи на запитання журналістів: "Чому церква не вдається до більш активних дій на захист своїх прав?", - о.Іван Юркович відповів, що церква не є громадською організацією, яка може собі дозволити бігати туди-сюди.

О.Іван Юркович також повідомив, що ситуація в Дніпропетровську відома Папі Римському, і його завдання, як посланника Папи в Україні, домагатися якнайшвидшого вирішення проблеми. Архієпископ також висловив подяку всім високопосадовцям з інших країн, які робили заяву на підтримку дніпропетровської католицької громади. Однак, на думку о.Івана, звертатися за міжнародною підтримкою - це не гідно українців.

Архієпископ висловив переконання, що великі міжнародні події змінюють дух у країнах, де вони відбуваються. Так, на його думку, Олімпіада-80 стала дуже серйозним поштовхом для змін у Радянському союзі. І Євро-2012, яке має відбутися в Україні, теж змінить країну. Адже всі міста світу представляють себе у світі церквами, а в Україні цього немає. "Я не хочу, щоб Дніпропетровськ став останнім містом колишнього СРСР, де зламали храм", - додав о.Іван Юркович.

Після прес-конференції відбулася хресна хода, в якій взяли участь близько 200 осіб. До дніпропетровських католиків приєдналися парафіяни і священики ще з 10 міст України. За іронією долі найкоротший шлях від каплиці до костелу проходить вулицями з дуже промовистими назвами. Вірні розпочали свою ходу вулицею Комсомольською, потім спустилися по вулиці Леніна, і проспектом Карла Маркса дійшли до напівзруйнованого храму.

Урочиста Літургія стала першою для Дніпропетровська за останні 100 років, в якій взяв участь архієпископ і Апостольський Нунцій. У своїх зверненнях до вірних Нунцій та інші священики неодноразово проводили паралель між долею дніпропетровського костелу і долею Ісуса Христа: що люди зробили Ісусу, теж саме вони чинять храму.

Єпископ-помічник Київсько-Житомирської дієцезії Станіслав Широкорадюк у проповіді ставив риторичні питання: "За що руйнували храми?", "За що так повелися з Ісусом?". Можновладців він порівнював з Понтієм Пілатом, який вмив руки, віддаючи Ісуса Христа на загибель. Отець Станіслав звернув увагу вірних на те, що ані ті, хто першим продав храм, ані ті, хто бажають на ньому нажитися, не стали щасливішими.

Завершуючи проповідь о.Станіслав Широкорадюк наголосив, що навіть у такій складній ситуації не можна втрачати надії. "Відшкодування незворотне", — підкреслив отець-єпископ. На кінець Літургії архієпископ Іван Юркович нагадав слова Ісуса: "Хай… візьме свій хрест і йде за Мною" (Мт. 16,24).

Давидов Денис

Новини спільнот

ДіяльністьPadre Pio